Užsiregistruok naujienlaiškį
Vardas:
El. paštas:
 
Kurortas.lt
patikimas Jūsų atostogų gidas
LTENDERU
Registruotis Prisijungti
Palanga
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Apie kurortą
Vaisiai ir daržovės padeda išvengti silpnaprotystė
Demencijų ekspertai teigia, kad grupė medžiagų, randamų daugumoje vaisių ir daržovių, taip pat arbatoje, kakavoje ir raudonajame vyne gali padėti apsaugoti smegenis nuo Alzhaimerio ligos. Dr. Robertas Viliamsas (Robert Williams) kalbėdamas Britų Farmakologijos draugijos vasaros susitikime Edinburge teigė, kad nors dar reikia daug tyrimų, gausėja įrodymų, kad tam tikri flavonoidai – medžiagos randamos augaluose bei augalinės kilmės maiste – gali turėti teigiamą poveikį žmonėms, kenčiantiems nuo Alzhaimerio ligos.

Anot daktaro Viliamso, biochemiko, dirbančio Kings Koledže Londone, pastaruoju metu epidemiologinės studijos teikia intriguojančių duomenų apie tai, kad flavonoidų turinčių daržovių, vaisių sulčių bei raudonojo vyno vartojimas atitolina ligos pradžią. Nors šių tyrimų duomenys nėra tokie svarūs kaip griežtai kontroliuojamų klinikinių studijų, jie paskatino nemažai tyrėjų grupių toliau išsamiau tyrinėti flavonoidų biologiją.

Dr. Viliamsas teigia, kad kokybiškų tyrimų stoką lėmė tai, jog šiai sričiai trūko svarių mokslinių įrodymų. Tyrimams taip pat nepadėjo iki šiol egzistavęs požiūris į šias medžiagas: buvo manoma, kad flavonoidai negali pasiekti smegenų arba yra suskaidomi per greitai, kad teiktų kokią nors naudą organizmui. Skeptiškas požiūris į šias medžiagas išlieka ir toliau, nes flavonoidai yra žinomi kaip antioksidantai, bet klinikiniai tyrimai su kitais antioksidantais, tokiais kai vitaminas E, iki šiol neparodė jokio teigiamo poveikio demencijos simptomams ar eigai.

Tačiau atsiranda nauja nuomonė, kad flavonoidai neveikia kaip įprasti antioksidantai, bet veikia per kitus mechanizmus. Kelios naujos studijos neseniai parodė, kad žaliosios arbatos ar vynuogių flavonoidai mažina smegenų pakitimus bei kai kuriais atvejais pagerina mąstymą. Daktaras Viliamsas ir kolegos tyrinėja flavonoidą epicatechiną, kurio gausu įvairiame augalinės kilmės maiste, taip pat ir kakavoje.

„Mes atradome, kad epicatechinas apsaugo smegenų ląsteles nuo žalos, bet per procesus, nesusijusius su antioksidanto veikimu. Taip pat mūsų tyrimai parodė, kad jis taip pat gali mažinti kai kuriuos smegenų pakitimus, susijusius su Alzhaimerio liga. Tai yra įdomu, todėl, kad epicatechinas ir jo suskaidyti produktai žmoguas kraujjyje aptinkami net ir po keletos valandų po šių produktų vartojimo. Tai rodo, jog epichetinas gali būti vienas iš nedaugelio flavonoidų, galintis pasiekti smegenis, ir todėl gali turėti poveikį žmogaus organizmui,“ – teigia dr. Viliamsas.

„Nors mūsų atradimas patvirtina bendrą idėja, kad flavonoidų vartojimas gali paveikti demecijos vystymąsi ir eigą, kol kas neužtenka duomenų tam,kad galėtume pateikti kokių nors mitybos rekomendacijų. Šiuo metu svarbiausiai surasti atskirus flavonoidus ar jų grupes, kurie turėtų didžiausią teigiamą poveikį, apibrėžti jų veikimo mechanizmus ir optimaliausią reikalingą jų kiekį prieš pradedant klinikinius jų efektyvumo demencijos atveju tyrimus.“

Šaltinis: kontrastai.lt