Užsiregistruok naujienlaiškį
Vardas:
El. paštas:
 
Kurortas.lt
patikimas Jūsų atostogų gidas
LTENDERU
Registruotis Prisijungti
 
 
Druskininkai
 
 
 
Pramogos
 
 
 
Renginių kalendorius
 
Pr A T K P Š S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
 
 
 

J. Čečiotos kapas Ratnyčios kapinėse (Senamiesčio įžymybės)

Druskininkuose, senosiose Ratnyčios kapinėse palaidotas lietuvių, lenkų ir baltarusių poetas, žymiojo žemiečio Adomo Mickevičiaus bičiulis Jonas Čečiota (Jan Czeczot, 1796-1847).

Kuklų paminklą savo rūpesčiu ir lėšomis, 1858 m. pastatė druskininkietis Leopoldas Valickis, akmenį papuošęs originalia Edvardo Odineco epigrama. J. Čečiotas, draugų padedamas, surinko ir išleido apie 1000 liaudies dainų, kurių tekstus vėliau savo kūryboje panaudojo ir išpopuliarino žymus lenkų kompozitorius Stanislovas Moniška.

Prieš pat poeto mirtį buvo išleistas asmeninės poezijos rinkinys – „Dvarininko dainos“.

Poetas aktyviai dalyvavo kelių klubų literatūrinėje ir politinėje veikloje, 1823 metais buvo suimtas už veiklą slaptoje filomatų organizacijoje. 1841 metais, gavęs leidimą dirbti grafo Adomo Chrebtavičiaus bibliotekoje, grįžo į tėvynę. Tikėdamasis pataisyti tremtyje prarastą sveikatą, poetas 1947 metų pavasarį atvyko į Druskininkus, tačiau tais pačiais metais susirgo ir numirė rugpjūčio 11 (23) dieną. Jo paskutines dienas, mirtį ir šarvojimą aprašė žinomas to meto literatas I.Kraševskis: „Atvyko čia tas kupinas kaimiško paprastumo giesmininkas, dorybių pilnas žmogus, po ilgų, labai ilgų kančių, kad savo krikščioniška mirtimi užverstų tikrai krikščioniško gyvenimo knygą. Neturtingas kaip Rousseau, bet kaip ir jis išdidus dėl savo neturto, Čečiotas užbaigė savo dienas mažutėje trobelėje, skurde, kurį reikėjo taip nuo jo slėpti, kad ir jis pats beveik nieko neįtarė. Tik sesuo verkė prie vienišo guolio, kurį nepaliaujamai lankė visi, tačiau lankytojai juk negali numalšinti vienatvės...“.

I. Kraševskis padarė pomirtinę J. Čečioto kaukę, iš kurios tik ir žinome kaip atrodė poetas.

Iki mūsų dienų išliko vos keletas poeto atvaizdų. Patį poetą ir jo gyvenimą po tremties geriausia charakterizuoja jo ranka užrašyta epigrama: „ Neturiu nei žmonos nei vaikų; esu tik paprastas kitų žmonių likimo ir įvykių liudininkas, kaip teatre analizuoju būdus, kuriais kiekvienas vaidina savo vaidmenį“.

Parengė: V. Voroninas. Pagal ir plačiau: Čečiotas Jonas. Psl. 272. Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas. Vilnius. 2003 Studijos apie J. Čečiotą. Reda Griškaitė. Jonas Čečiotas – Druskininkų legenda. Straipsnį parengė Roma Dusevičienė http://www.druskonis.lt/beta/2006-11-24/index.php?id=kultura
Adresas:Ratnyčia,
Druskininkų sav.
Lankytojų atsiliepimai
Atsiliepimų nėra
Rašyti atsiliepimą
 
 
 
 
 
Lankytinos vietos
Šakočių muziejus
Dviračių, keturračių nuoma
Keturračių nuoma
Senamiesčio įžymybės
Vila "Linksma"